Poznański Festiwal dziecięcego designu

10333740_667959613258943_3154900988103663636_o (1)31 maja i 1 czerwca w Concordia Design w Poznaniu odbyła się 4. edycja Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci. To dwa dni tworzone dla nich i przez nich. Najważniejszym punktem na mapie festiwalu była interaktywna wystawa Ene Due De w pełni zaprojektowana i stworzona przez dzieci dla dzieci. Nasi Klastrowicze przygotowali dla najmłodszych masę niespodzianek.

Ene Due De 4. Festiwal Designu i Kreatywności dla Dzieci z nową nazwą i udoskonaloną formułąmiał swój finał 31 maja – 1 czerwca. Poznański festiwal jest pierwszym w Polsce, w którym projektowanie jest najważniejsze i którego centralnym wydarzeniem jest wystawa w pełni tworzona przez dzieci. Najmłodsi stają się projektantami i razem z ekspertami uczestniczą w „dorosłym” procesie projektowym. Festiwal jest finałem tego twórczego procesu, który rozpoczynał się warsztatami kilka tygodni wcześniej. Oprócz tego, chcąc pobudzać kreatywność najmłodszych, odwiedzający (mali i duzi) mogli wziąć udział w warsztatach, obejrzeć spektakle i zrobić zakupy.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w maju 2011 roku i była to pierwsza tego typu impreza w Poznaniu. Oprócz kiermaszu dobrze zaprojektowanych produktów dla dzieci, który wydawał się dość oczywistym pomysłem, chcieliśmy zaproponować naszym najmłodszym odbiorcom coś więcej. Dlatego właśnie głównym celem festiwalu jest pobudzanie kreatywności i innowacyjności, która jest naturalną cechą wszystkich dzieci. Wystawa Ene Due De to autorski koncept, który zakłada tworzenie eksponatów przez dzieci i dla dzieci. Każdy eksponat ma swojego partnera (może to być firma lub instytucja) – żeby go stworzyć dzieci spotykają się na warsztatach kilka tygodni przed festiwalem i wspólnie nad nim pracują.

Na tegorocznej wystawie znalazły się m.in. prototypy prawdziwej biżuterii zaprojektowanej przez dzieci dla mam, drzewo, które jest świetlną, napędzaną korbkami i oszczędzającą prąd instalacją, czy poduszkowiec – miękki i przyjazny pojazd stworzony z masy poduszek. Wystawa prezentowana podczas festiwalu jest efektem przedfestiwalowych warsztatów. Dodatkowo, przy każdym eksponacie znajdowały się stanowisko interaktywne, które pozwala małym odwiedzającym stworzyć swój własny, kolejny eksponat, który można z sobą zabrać do domu. Dzięki temu wszystkie dzieci stają się współtwórcami wystawy, a ona sama zmienia się przez cały festiwal. Wystawa z eksponatami małych projektantów będzie pokazywana nie tylko w Poznaniu – będzie jeździła po całym kraju i uczestniczyła w wielu ciekawych wydarzeniach i innych festiwalach.

Powrót